Hjem Nyheter
Samisk språkuke
04. november 2022
24.-30. oktober arrangerte vi Samisk språkuke for første gang. Markeringen foregikk over hele skandinavia med ulike arrangement. Målet med Samisk språkuke er å løfte statusen til de samiske språkene, og øke kunnskap om samiske språk og kultur i hele samfunnet.
Hos oss skulle samisk språkuke starte med bokbad mandag kveld. Dette ble dessverre avlyst pga. sykdom. Ny dato er 6. februar 2023. Tirsdag ble det streamet et språkkveld fra Arjeplog til oss. Pitesamisk språk og historier stod i sentrum.
Onsdag hadde vi besøk av skoleelever fra Grønnåsen skole i Bodø. De fikk en aktiv dag hos oss med gahkkubaking, lassokasting og douddji. Knut og Toril Sivertsen holdt sitt populære foredrag om samiske kulturminner i auditoriet på kvelden.
Språkuken ble avrundet på søndag med familiedag. Samisk språkcafe ble arrangert av barn og unge ved Røkland skole og Sissel Horndal kom og leste fra sine barnebøker. Rundt peisen hadde vi douddji-verksted med tvinning og fletting av armbånd. Filmene Gumpehámis / Ulvevandrerne og Mamma Mø / Eannu Mu Olle Ruoktot / Muahra Mu Gåatan Gaavna ble visst i audtoriet. Et samarbeid med Internašunála Sámi Filbmainstituhtta.
Uken gav mange økt kunnskap og bevissthet rundt det samiske språket, og med så mange fornøyde besøkende blir det nok gjentakelse av markeringen til neste år også. Takk til alle som deltok!
NO EN SA